Инфо линије

Пројекти (јавни конкурс)
051 / 231 - 342

Енергетска ефикасност
051 / 231 - 343

Посебне категорије отпада
051 / 231 - 350

Документи и обрасци

Обрасци за носиоце

Посебне категорије отпада

ИЗВЈЕШТАЈ ОБВЕЗНИКА ПЛАЋАЊА НАКНАДЕ ЗА ПЛАСТИЧНЕ КЕСЕ ЗА НОШЕЊЕ ИЗУЗЕВ БИОРАЗГРАДИВИХ КЕСА ЗА НОШЕЊЕ

ИЗВЈЕШТАЈ ОБВЕЗНИКА ПЛАЋАЊА НАКНАДЕ ЗА БАТЕРИЈЕ И АКУМУЛАТОРЕ

ИЗВЈЕШТАЈ ОБВЕЗНИКА ПЛАЋАЊА НАКНАДЕ ЗА ГУМЕ ЗА МОТОРНА ВОЗИЛА

ИЗВЈЕШТАЈ ОБВЕЗНИКА ПЛАЋАЊА НАКНАДЕ ЗА ЕЛЕКТРИЧНЕ И ЕЛЕКТРОНСКЕ ПРОИЗВОДЕ И ОПРЕМУ

ИЗВЈЕШТАЈ ОБВЕЗНИКА ПЛАЋАЊА НАКНАДЕ ЗА МИНЕРАЛНА И СИНТЕТИЧКА УЉА И МАЗИВА

ИЗВЈЕШТАЈ ОБВЕЗНИКА ПЛАЋАЊА НАКНАДЕ ЗА МОТОРНА ВОЗИЛА, ИЗУЗЕВ ИСТОРИЈСКИХ И КОЛЕКЦИОНАРСКИХ ВОЗИЛА, КАО И МОТОРНИХ ВОЗИЛА ДИПЛОМАТСКИХ, КОНЗУЛАРНИХ И МЕЂУНАРОДНИХ ПРЕДСТАВНИШТВА

 

Инструкције за плаћање накнада:

 

 Пластичне кесе

 Батерије и акумулатори

 Гуме за моторна возила

 Електрични и електронски производи и опрема

 Минерална и синтетичка уља и мазива

 Моторна возила

 

Прописи којим се уређује управљање посебним категоријама отпада:

 

 Закон о измјенама и допунама Закона о управљању отпадом (Сл.гласник РС 70/2020)

 Правилник о обрасцима извјештаја о управљању посебним категоријама отпада (Сл.гласник РС 87/2020)

 Правилник о обрасцима извјештаја о управљању посебним категоријама отпада

 Правилник о измјени Правилника о обрасцима извјештаја о управљању посебним категоријама отпада

 Закон о измјенама и допуни Закона о управљању отпадом (Сл.гласник РС 63/2021)

 Исправка Закона о измјенама и допуни Закона о управљању отпадом (Сл.гласник РС 65/2021)

 

Правилници:

 

 Правилник о управљању истрошеним батеријама и акумулаторима

 Правилник о управљању отпадом од електричних и електронских производа

 Правилник о управљању отпадним гумама

 Правилник о измјенама и допунама Правилника о управљању отпадним гумама

 Правилник о управљању отпадним уљима

 Правилник о измјенама и допунама Правилника о управљању отпадним уљима

 Правилник о управљању отпадним возилима

 

Информациони систем за регистровање података о управљању отпадом:

 

 Уредба о "Информационом систему за регистровање података о управљању отпадом" (Службени гласник Републике Српске број 21/24)

 Упутство "Пријава корисника у систем"

Озонски омотач

Супстанце које оштећују озонски омотач:

  Уредба о поступању са супстанцама које оштећују озонски омотач и замјенским супстанцама

  Образац о евиденцији стационарних производа и опреме који садрже три или више килограма контролисаних или замјенских супстанци

  Образац евиденције овлашћеног сервисера о врстама и количинама сакупљених, употријебљених и обновљених, односно обрађених контролисаних или замјенских супстанци у складу са чланом 54. став 1. Закона о заштити ваздуха

  Образац евиденције оператера о количинама и врсти додатих контролисаних или замјенских супстанци, количинама сакупљених контролисаних супстанци током одржавања, сервисирања и крајњег одлагања расхладне и климатизационе опреме, топлотних пумпи и система за заштиту од пожара које садрже 3 килограма или више контролисаних, односно замјенских супстанци

  Образац годишњег извјештаја о увозу/извозу супстанци које оштећују озонски омотач (контролисаних супстанци), супстанци које оштећују озонски омотач за посебне намјене, замјенских супстанци и мјешавина замјенских супстанци

Законски оквир

Закони и правилници:

 Измјенe и допуне Закона о Фонду и финансирању заштите животне средине Републике Српске ("Службени гласник Републике Српске", број 90/16)

 Закон о Фонду и финансирању заштите животне средине Републике Српске ("Службени гласник Републике Српске", број 117/11)

 Закон о измјенама и допунама закона о Фонду и финансирању заштите животне средине Републике Српске ("Службени гласник Републике Српске", број 63/14)

 Правилник о начину и критеријумима за додјелу финансијских средстава и мјерилима за оцјењивање приједлога за додјељивање средстава Фонда

 Измјене и допуне Правилника о начину и критеријумима за додјелу финансијских средстава и мјерилима за оцјењивање приједлога за додјељивање средстава Фонда 2018.

 Измјене и допуне Правилника о начину и критеријумима за додјелу финансијских средстава и мјерилима за оцјењивање приједлога за додјељивање средстава Фонда 2022.

 Измјене и допуне Правилника о начину и критеријумима за додјелу финансијских средстава и мјерилима за оцјењивање приједлога за додјељивање средстава Фонда 2023.

 Правилник о облику, садржају и начину вођења евиденције обвезника плаћања накнада

Закон о управљању отпадом

ЕЕ - остало

Образац "Захтјев за утврђивање еквивалентности похађаног програма обуке са Програмом обуке и стручног усавршавања за лица која врше енергетски преглед зграда који проводи Фонд за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске"

Програм обуке и стручног усавршавања за лица која врше енергетски преглед зграда

Образац пријаве учешћа на програм обуке и програм стручног усавршавања за лица која обављају енергетски преглед зграда

Акциони план енергетске ефикасности ЈЛС (материјали)

​Модел за израду плана енергетске ефикасности великог потрошача енергије - УПУТСТВО ЗА ПРИМЈЕНУ

Модел за израду плана енергетске ефикасности великог потрошача енергије

Образац за припрему извјештаја о реализацији плана енергетске ефикасности великог потрошача енергије

ПОЗИВ за формирање базе података јавних објеката и јавне расвјете у циљу идентификације потенцијалних пројеката за уштеду енергије

Пријавни образац за јавне нестамбене објекте Пријавни образац за јавне нестамбене објекте

Пријавни образац за објекте јавне расвјете Пријавни образац за објекте јавне расвјете

Интерни акти Фонда

Важно обавјештење

ПРИКУПЉАЊЕ ПОДАТАКА О ОТПАДУ И ЊИХОВА ЕВИДЕНЦИЈА

 ПРАВИЛНИК О МЕТОДОЛОГИЈИ ПРИКУПЉАЊА ПОДАТАКА О ОТПАДУ И ЊИХОВОЈ ЕВИДЕНЦИЈИ (.pdf 823KB)

 Обрасци за евиденцију отпада (.doc 709KB)

 Закон о управљању отпадом (Сл.гласник РС 111/2013) (.pdf 560KB)

 

НАПОМЕНА: Документи и обрасци се односе на прикупљање података о саставу и количинама комуналног отпада на територији јединице локалне самоуправе као и методологији за прикупљање података о врстама и количинама отпада укључујући и секундарне сировине које су стављене у промет, а не на извјештавање о амбалажном отпаду !!!

Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске

140128127.1 xlДводневни семинар под називом „Од почетка биолошке разноликости до проведбе и управљања Европске мреже за очување биолошке разноликости“ одржан је у просторијама Шумарског факултета Универзитета у Бањалуци. Семинар је званично отворио декан факултета др Зоран Говедар.

Семинар је окупио више од 50 учесника, а међу којима су били представници Фонда. Присутни су били и представници Министарства за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС, Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, Министарства вањске трговине и економских односа БиХ, Фонда за заштиту околиша ФБиХ, Министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства ФБиХ, Владе Брчко дистрикта БиХ, заштићених подручја у БиХ и РС, те невладиних организација.

Ове институције учествују у оснивању мреже Natura 2000 у БиХ која има за циљ да осигура дугорочан опстанак најзначајнијих животиња и биљака Европе, као и њихових окружења, у свим државама чланицама ЕУ.

Вођа пројекта „Подршка за провођење Директиве о птицама и Директиве о стаништима у БиХ“ Александар Голоб нагласио је да је циљ пројекта испуњавање критерија Европске уније о заштити животне средине/околиша, од којих зависи доступност средстава за инвестиције у инфраструктурне пројекте у БиХ. „Једна од наших активности је упознавање јавности о значају биодиверзитета, с обзиром на то да је Босна и Херцеговина богата различитим животињским врстама и стаништима, што би могло допринијети биодиверзитету Европске уније“, појаснио је Голоб. Он је додао да је Jean-Paul Herremans, стручњак за очување природе из компаније Prospect C&S, током семинара изнио најважније принципе за очување биодиверзитета, на шта се БиХ обавезала потписивањем међународних конвенција.

140128127.3 mn

Приједлог за Natura 2000 подручја у БиХ обезбиједиће тим домаћих стручњака уз координацију међународног тима експерата. Приједлог за Natura 2000 БиХ ће обухватити значајне потребе друштва, као што су на примјер туризам и пољопривреда. Босна и Херцеговина је већ прихватила различите правне документе на различитим разинама власти и одговорности око очувања природе. Пројекат ће подржати институције с приједлозима докумената потребних за Natura 2000.

Natura 2000 је језгро очувања природе и биоразноврсности. Два снажна европска прописа чине темељ политике ЕУ као одговор на ту обавезу искључиво на научној основи – Директива о птицама и Директива о стаништима. Циљ мреже је осигурати дугорочан опстанак најзначајнијих животиња и биљака Европе, као и њихових окружења у свим државама чланицама. Еколошка мрежа Natura 2000 омогућава активности уз посебну бригу за природу – путем одрживог управљања, како еколошки тако и економски. Мрежа Natura 2000 је научно утемељен процес очувања природе, који је законски проведив и обухвата потребе друштва.

140128127.2 xl

Natura 2000 испуњава обавезу Заједнице у оквиру УН-ове Конвенције о биолошкој разноликости. Пројекат Подршка за провођење Директиве о птицама и Директиве о стаништима у Босни и Херцеговини је фокусиран на подршку институцијама БиХ приближавању стандардима заштите околиша у Европској унији. Пројекат ће подржати иницијалне кораке у развоју Natura 2000 мреже широм БиХ и одговарајуће стратегије за њену имплементацију и планове управљања. Пројекат укључује припрему приједлога подручја Natura 2000, смјерница планова управљања, израду планова за три одабрана Natura 2000 подручја, нацрт прописа/уредби у циљу подршке успостављању Natura 2000 мреже, успостављени информациони систем за Natura 2000 и комуникацијску подршку.

Пројекат „Подршка за провођење Директиве о птицама и Директиве о стаништима у БиХ“ трајаће до септембра 2014. а проводи се на територији цијеле Босне и Херцеговине. Више о пројекту можете пронаћи на: www.natura2000.ba

Информациони систем за
регистровање података
о управљању отпадом

Кампања

Информациони систем
      за климатске промјене

Оквирна конвенција УН
      о климатским промјенама

Еко календар

  • 22.3. СВЈЕТСКИ ДАН ВОДА
  • 7.4. МЕЂУНАРОДНИ ДАН ЗДРАВЉА
  • 22.4. СВЈЕТСКИ ДАН ПЛАНЕТЕ ЗЕМЉЕ
  • 24.5. ЕВРОПСКИ ДАН ПАРКОВА
  • 31.5. СВЈЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ПУШЕЊА
  • 5.6. СВЈЕТСКИ ДАН ЗАШТИТЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ
  • 16.9. МЕЂУНАРОДНИ ДАН ЗАШТИТЕ ОЗОНСКОГ ОМОТАЧА
  • 22.9. ЕВРОПСКИ ДАН БЕЗ АУТОМОБИЛА
  • 4.10. СВЈЕТСКИ ДАН ЗАШТИТЕ ЖИВОТИЊА
  • 2.2. СВЈЕТСКИ ДАН МОЧВАРА

Области дјеловања

  • Очување биодиверзитета
  • Очување биодиверзитета
  • Очување биодиверзитета
  • Очување биодиверзитета
  • Очување биодиверзитета
  • Очување биодиверзитета
  • Одрживи развој
  • Одрживи развој
  • Одрживи развој
  • Одрживи развој
  • Одрживи развој
  • Одрживи развој
  • Побољшање квалитете ваздуха
  • Побољшање квалитете ваздуха
  • Побољшање квалитете ваздуха
  • Заштита вода
  • Заштита вода
  • Заштита вода
  • Заштита вода
  • Заштита земљишта
  • Заштита земљишта

Посебне категорије отпада

  • Акумулатори
  • Амбалажа - дрвена
  • Амбалажа - отпадне гуме
  • Амбалажа - отпадне гуме
  • Амбалажа - отпадне гуме
  • Амбалажа - алуминијумска
  • Амбалажа - алуминијумска
  • Амбалажа - алуминијумска
  • Амбалажа - ПЕТ
  • Амбалажа - ПЕТ
  • Амбалажа - ПЕТ
  • Амбалажа - стакло
  • Амбалажа - стакло
  • Азбест
  • Азбест
  • Батерије
  • Батерије
  • Електронски и електрични отпад
  • Електронски и електрични отпад
  • Електронски и електрични отпад
  • Електронски и електрични отпад
  • Медицински отпад
  • Медицински отпад
  • Медицински отпад
  • Медицински отпад
  • Медицински отпад
  • Медицински отпад
  • Отпадна уља
  • Отпадна уља
  • Отпадна уља
  • Отпадна возила
  • Отпадна возила

Copyright © 2023. All Rights Reserved.