Инфо линије

Пројекти (јавни конкурс)
051 / 231 - 342

Енергетска ефикасност
051 / 231 - 343

Посебне категорије отпада
051 / 231 - 350

Документи и обрасци

Обрасци за носиоце

Посебне категорије отпада

ИЗВЈЕШТАЈ ОБВЕЗНИКА ПЛАЋАЊА НАКНАДЕ ЗА ПЛАСТИЧНЕ КЕСЕ ЗА НОШЕЊЕ ИЗУЗЕВ БИОРАЗГРАДИВИХ КЕСА ЗА НОШЕЊЕ

ИЗВЈЕШТАЈ ОБВЕЗНИКА ПЛАЋАЊА НАКНАДЕ ЗА БАТЕРИЈЕ И АКУМУЛАТОРЕ

ИЗВЈЕШТАЈ ОБВЕЗНИКА ПЛАЋАЊА НАКНАДЕ ЗА ГУМЕ ЗА МОТОРНА ВОЗИЛА

ИЗВЈЕШТАЈ ОБВЕЗНИКА ПЛАЋАЊА НАКНАДЕ ЗА ЕЛЕКТРИЧНЕ И ЕЛЕКТРОНСКЕ ПРОИЗВОДЕ И ОПРЕМУ

ИЗВЈЕШТАЈ ОБВЕЗНИКА ПЛАЋАЊА НАКНАДЕ ЗА МИНЕРАЛНА И СИНТЕТИЧКА УЉА И МАЗИВА

ИЗВЈЕШТАЈ ОБВЕЗНИКА ПЛАЋАЊА НАКНАДЕ ЗА МОТОРНА ВОЗИЛА, ИЗУЗЕВ ИСТОРИЈСКИХ И КОЛЕКЦИОНАРСКИХ ВОЗИЛА, КАО И МОТОРНИХ ВОЗИЛА ДИПЛОМАТСКИХ, КОНЗУЛАРНИХ И МЕЂУНАРОДНИХ ПРЕДСТАВНИШТВА

 

Инструкције за плаћање накнада:

 

 Пластичне кесе

 Батерије и акумулатори

 Гуме за моторна возила

 Електрични и електронски производи и опрема

 Минерална и синтетичка уља и мазива

 Моторна возила

 

Прописи којим се уређује управљање посебним категоријама отпада:

 

 Закон о измјенама и допунама Закона о управљању отпадом (Сл.гласник РС 70/2020)

 Правилник о обрасцима извјештаја о управљању посебним категоријама отпада (Сл.гласник РС 87/2020)

 Правилник о обрасцима извјештаја о управљању посебним категоријама отпада

 Правилник о измјени Правилника о обрасцима извјештаја о управљању посебним категоријама отпада

 Закон о измјенама и допуни Закона о управљању отпадом (Сл.гласник РС 63/2021)

 Исправка Закона о измјенама и допуни Закона о управљању отпадом (Сл.гласник РС 65/2021)

 

Правилници:

 

 Правилник о управљању истрошеним батеријама и акумулаторима

 Правилник о управљању отпадом од електричних и електронских производа

 Правилник о управљању отпадним гумама

 Правилник о измјенама и допунама Правилника о управљању отпадним гумама

 Правилник о управљању отпадним уљима

 Правилник о измјенама и допунама Правилника о управљању отпадним уљима

 Правилник о управљању отпадним возилима

 

Информациони систем за регистровање података о управљању отпадом:

 

 Уредба о "Информационом систему за регистровање података о управљању отпадом" (Службени гласник Републике Српске број 21/24)

 Упутство "Пријава корисника у систем"

Озонски омотач

Супстанце које оштећују озонски омотач:

  Уредба о поступању са супстанцама које оштећују озонски омотач и замјенским супстанцама

  Образац о евиденцији стационарних производа и опреме који садрже три или више килограма контролисаних или замјенских супстанци

  Образац евиденције овлашћеног сервисера о врстама и количинама сакупљених, употријебљених и обновљених, односно обрађених контролисаних или замјенских супстанци у складу са чланом 54. став 1. Закона о заштити ваздуха

  Образац евиденције оператера о количинама и врсти додатих контролисаних или замјенских супстанци, количинама сакупљених контролисаних супстанци током одржавања, сервисирања и крајњег одлагања расхладне и климатизационе опреме, топлотних пумпи и система за заштиту од пожара које садрже 3 килограма или више контролисаних, односно замјенских супстанци

  Образац годишњег извјештаја о увозу/извозу супстанци које оштећују озонски омотач (контролисаних супстанци), супстанци које оштећују озонски омотач за посебне намјене, замјенских супстанци и мјешавина замјенских супстанци

Законски оквир

Закони и правилници:

 Измјенe и допуне Закона о Фонду и финансирању заштите животне средине Републике Српске ("Службени гласник Републике Српске", број 90/16)

 Закон о Фонду и финансирању заштите животне средине Републике Српске ("Службени гласник Републике Српске", број 117/11)

 Закон о измјенама и допунама закона о Фонду и финансирању заштите животне средине Републике Српске ("Службени гласник Републике Српске", број 63/14)

 Правилник о начину и критеријумима за додјелу финансијских средстава и мјерилима за оцјењивање приједлога за додјељивање средстава Фонда

 Измјене и допуне Правилника о начину и критеријумима за додјелу финансијских средстава и мјерилима за оцјењивање приједлога за додјељивање средстава Фонда 2018.

 Измјене и допуне Правилника о начину и критеријумима за додјелу финансијских средстава и мјерилима за оцјењивање приједлога за додјељивање средстава Фонда 2022.

 Измјене и допуне Правилника о начину и критеријумима за додјелу финансијских средстава и мјерилима за оцјењивање приједлога за додјељивање средстава Фонда 2023.

 Правилник о облику, садржају и начину вођења евиденције обвезника плаћања накнада

Закон о управљању отпадом

ЕЕ - остало

Образац "Захтјев за утврђивање еквивалентности похађаног програма обуке са Програмом обуке и стручног усавршавања за лица која врше енергетски преглед зграда који проводи Фонд за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске"

Програм обуке и стручног усавршавања за лица која врше енергетски преглед зграда

Образац пријаве учешћа на програм обуке и програм стручног усавршавања за лица која обављају енергетски преглед зграда

Акциони план енергетске ефикасности ЈЛС (материјали)

​Модел за израду плана енергетске ефикасности великог потрошача енергије - УПУТСТВО ЗА ПРИМЈЕНУ

Модел за израду плана енергетске ефикасности великог потрошача енергије

Образац за припрему извјештаја о реализацији плана енергетске ефикасности великог потрошача енергије

ПОЗИВ за формирање базе података јавних објеката и јавне расвјете у циљу идентификације потенцијалних пројеката за уштеду енергије

Пријавни образац за јавне нестамбене објекте Пријавни образац за јавне нестамбене објекте

Пријавни образац за објекте јавне расвјете Пријавни образац за објекте јавне расвјете

Интерни акти Фонда

Важно обавјештење

ПРИКУПЉАЊЕ ПОДАТАКА О ОТПАДУ И ЊИХОВА ЕВИДЕНЦИЈА

 ПРАВИЛНИК О МЕТОДОЛОГИЈИ ПРИКУПЉАЊА ПОДАТАКА О ОТПАДУ И ЊИХОВОЈ ЕВИДЕНЦИЈИ (.pdf 823KB)

 Обрасци за евиденцију отпада (.doc 709KB)

 Закон о управљању отпадом (Сл.гласник РС 111/2013) (.pdf 560KB)

 

НАПОМЕНА: Документи и обрасци се односе на прикупљање података о саставу и количинама комуналног отпада на територији јединице локалне самоуправе као и методологији за прикупљање података о врстама и количинама отпада укључујући и секундарне сировине које су стављене у промет, а не на извјештавање о амбалажном отпаду !!!

Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске

mocvara manjaСвјетски дан мочварних станишта обиљежава се 2. фебруара, ове године са темом „Мочваре и пољопривреда – партнери за развој“, чиме се наглашава потреба за сарадњом сектора управљања водама, заштите природе и пољопривреде. Прије тачно 43 године у иранском граду Рамсару потписана је Конвенција о мочварним стаништима која је имала за циљ указати на значај мочварних подручја и подстакнути свјетске лидере на подузимање активности њиховог очувања. Једно од највећих достигнућа Рамсарске конвенције је попис мочвара од међународног значаја. Рамсарска конвенција представља темељни документ и најважнији међународни споразум о заштити мочварних станишта, којег је до сада потписало више од 160 земаља. Босна и Херцеговина, која је странка Конвенције од 2001. године, има три мочварна подручја на Рамсарском попису: Парк природе Хутово блато од 2002. године, Бардача од 2007. године и Ливањско поље од 2008. године.

Мочварна станишта као једна од највећих вриједности биолошке разноликости – уз које је везано више од 40 одсто врста биљака и животиња – уједно су и најугроженији еколошки системи: у посљедњих пола вијека изгубљено је 50 одсто мочварних подручја у свијету.

Мочварна подручја у складу са Конвенцијом су: „подручја мочварних земљишта, бара, тресетишта и вода, било природне и вјештачке, сталне или привремене, са стајаћом или текућом водом, слатком или сланом, укључујући области морске воде чија дубина за вријеме осеке не прелази 6m“; подручја гдје је вода примарни фактор који контролише животну средину те с њим повезан биљни и животињски свијет; мочварна подручја „могу садржити обалне зоне које граниче с мочварним подручјима, те водене масе морске воде дубље од 6m за вријеме осеке које леже унутар мочварних подручја“.

Мочварним подручјима сматрају се: мочваре, баре, ријеке, језера, мангрове, кораљни гребени, рибњаци, узгојилишта ракова, појилишта, наводњена земљишта, канали, шљунчане јаме.

Мочварно подручје се треба сматрати међународно важним ако: подржава биљне/животињске врсте у критичним стадијима њихових животних циклуса и пружа уточиште за вријеме неповољних услова; подржава 20 000 или више птица мочварица; подржава 1 одсто јединки популације једне врсте или подврсте мочварица; садржи репрезентативан, риједак или јединствен примјер природног мочварног подручја унутар одговарајуће биогеографске регије; подржава рањиве, угрожене или критично угрожене врсте или еколошке заједнице; подржава биљне/животињске популације важне за одржавање биоразноликости дотичне биогеографске регије; подржава знатан број аутохтоних рибљих подврста, врста и породица, животних стадија, интеракција међу врстама и/или популације које представљају вриједност мочварног подручја, придоносећи тако глобалној биоразноликости; представља важан извор хране за рибе, мријестилиште, растилиште и/или миграциону стазу о којој зависе рибље својте, било на том подручју или другдје. Мочварна подручја су важна јер су колијевка биодиверзитета, пружају воду и примарну продукцију, подржавају високу концентрацију животиња, складишта су биљног генетског материјала и дио су хидрогеолошког циклуса.

Нажалост, мочварна станишта су међу најугроженијим екосистемима на земљи, јер се налазе под високим антропогеним притисцима, усљед чега произилази опасност од нарушавања њихове структуре и еколошке стабилности. Глобалне климатске промјене праћене израженим темпаратурним екстремима и честим прегријавањем, што резултира повлачењем осјетљивих биљних врста, су један од битних пријетњи мочварним екосистемима. С обзиром на вишеструки значај, њихове потенцијале и могућности, мочварна подручја треба да буду један од наших приоритета. Брига о мочварама и мочварним стаништима је обавеза Републике Српске и Босне и Херцеговине као потписнице Конвенције о заштити мочвара, али и више од тога, обавеза коју смо дужни испунити ради нас самих и ради будућности која је пред нама.

 

ИЗВОР: Ревија "ФОНДЕКО СВИЈЕТ"

Информациони систем за
регистровање података
о управљању отпадом

Кампања

Информациони систем
      за климатске промјене

Оквирна конвенција УН
      о климатским промјенама

Еко календар

  • 22.3. СВЈЕТСКИ ДАН ВОДА
  • 7.4. МЕЂУНАРОДНИ ДАН ЗДРАВЉА
  • 22.4. СВЈЕТСКИ ДАН ПЛАНЕТЕ ЗЕМЉЕ
  • 24.5. ЕВРОПСКИ ДАН ПАРКОВА
  • 31.5. СВЈЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ПУШЕЊА
  • 5.6. СВЈЕТСКИ ДАН ЗАШТИТЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ
  • 16.9. МЕЂУНАРОДНИ ДАН ЗАШТИТЕ ОЗОНСКОГ ОМОТАЧА
  • 22.9. ЕВРОПСКИ ДАН БЕЗ АУТОМОБИЛА
  • 4.10. СВЈЕТСКИ ДАН ЗАШТИТЕ ЖИВОТИЊА
  • 2.2. СВЈЕТСКИ ДАН МОЧВАРА

Области дјеловања

  • Очување биодиверзитета
  • Очување биодиверзитета
  • Очување биодиверзитета
  • Очување биодиверзитета
  • Очување биодиверзитета
  • Очување биодиверзитета
  • Одрживи развој
  • Одрживи развој
  • Одрживи развој
  • Одрживи развој
  • Одрживи развој
  • Одрживи развој
  • Побољшање квалитете ваздуха
  • Побољшање квалитете ваздуха
  • Побољшање квалитете ваздуха
  • Заштита вода
  • Заштита вода
  • Заштита вода
  • Заштита вода
  • Заштита земљишта
  • Заштита земљишта

Посебне категорије отпада

  • Акумулатори
  • Амбалажа - дрвена
  • Амбалажа - отпадне гуме
  • Амбалажа - отпадне гуме
  • Амбалажа - отпадне гуме
  • Амбалажа - алуминијумска
  • Амбалажа - алуминијумска
  • Амбалажа - алуминијумска
  • Амбалажа - ПЕТ
  • Амбалажа - ПЕТ
  • Амбалажа - ПЕТ
  • Амбалажа - стакло
  • Амбалажа - стакло
  • Азбест
  • Азбест
  • Батерије
  • Батерије
  • Електронски и електрични отпад
  • Електронски и електрични отпад
  • Електронски и електрични отпад
  • Електронски и електрични отпад
  • Медицински отпад
  • Медицински отпад
  • Медицински отпад
  • Медицински отпад
  • Медицински отпад
  • Медицински отпад
  • Отпадна уља
  • Отпадна уља
  • Отпадна уља
  • Отпадна возила
  • Отпадна возила

Copyright © 2023. All Rights Reserved.