У Сарајеву је 05. и 06. новембра 2014. године у хотелу „Hollywood“ одржан први Међународни сајам и конференција о енергетској ефикасности и обновљивим изворима енергије у Босни и Херцеговини под називом „RENEXPO BiH“. На сајму је учествовало око 40 излагача, те око 200 учесника конференције – представника министарстава, општина и научних институција, као и велики број посјетилаца.
Организатор првог Међународног Сајма у Босни и Херцеговини је компанија „REECO SRB“ д.о.о. из Новог Сада. Сајам је организован под покровитељством Министарства вањских послова БиХ, а у сарадњи са ГИЗ-ом - Њемачком организацијом за међународну сарадњу, Амбасадом Савезне Републике Њемачке у БиХ, Вањскотрговинском комором у БиХ, Агенцијом за промоцију страних инвестиција БиХ, Федералним министарством просторног уређења, Федералним министарством енергетике, рударства и индустрије, Фондом за заштиту околиша Федерације БиХ, Фондом за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Срспке, Савезом општина и градова Републике Српске и могим другим партнерима.
У оквиру организације сајма одржане су панел дискусије и конференције на којима су учешће узели представници релевантних институција као и шира публика.
Конференције су организоване кроз четири основнe тематске јединице, на којима су учествовали сљедећи представници институција:
1. УТИЦАЈ НОВИХ ЗАКОНСКИХ ОКВИРА ЗА ЕНЕРГЕТСКУ ЕФИКАСНОСТ ЗГРАДА НА ТРЖИШТУ БИХ
Јасмина Катица - Министарство просторног уређења ФБиХ,
Јадранка Симовић - Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске,
Јасмина Кафеџић - Фонд за заштиту околиша Федерације БиХ,
Тијана Гламочић - Фонд за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске,
Јасмин Хуремовић - Xella/Ytong, Нијаз Делалић - Машински факултет Сарајево.
2. НАПРЕДАК ИМПЛЕМЕНТАЦИЈЕ ЕНЕРГЕТСКЕ ЕФИКАСНОСТИ НА ЛОКАЛНОМ НИВОУ
Предраг Тешић - Министарство индустрије, енергетике и рударства Републике Срспке,
Весна Трављанин - Савез опћина и градова Федерације БиХ,
Предраг Пајић - Савез општина и градова Републике Срспке,
Санела Бабић - Општина Градишка,
Амра Мехмедић - Опћина Зеница.
3. МОГУЋНОСТ ЗА ФИНАНСИРАЊЕ ИНВЕСТИЦИЈА ИЗ ОБЛАСТИ ЕНЕРГЕТСКЕ ЕФИКАСНОСТИ У БОСНИ И ХЕРЦЕГОВИНИ
Јасмина Катица - Министарство просторног уређења Федерације БиХ,
Милош Јокић - Министарство за поросторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске,
Сањин Авдић - UNDP БиХ – Сектор за енергију и околиш,
Фарук Сердаревић - финансијски експерт на пројектима из енергетике,
Есад Смајловић - руководилац пројекта „Енергијска ефикасност стамбених зграда за кућанства мањих примања (REELIH)“.
4. ЕНЕРГЕТСКА ЕФИКАСНОСТ У ЈАВНОЈ РАСВЈЕТИ
Бранимир Калањ – Могућности у јавној расвјети и опције израчунавања – Алат за јавну расвјету,
Мила Кнежевић –Општина Зворник,
Цвијетин Симић – Град Бијељина,
Драган Мастиловић – Philips – искуство у пољу јавне расвјете,
Бекто Прециса д.о.о. – искуство у пољу јавне расвјете.
Представници Фонда за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске, те Министарства за просторно уређење, грађевинарство и екологију и Министарства индустрије, енергетике и рударства презентовали су на овој манифестацији досадашњи ниво имплементације енергетске ефикасности у Републици Српској као и правну регулативу која уређује ову област. Такође, активно су учествовали у панел дискусијама о утицају нових законских оквира на енергетску ефикасност у зградарству те имплементацију енергетске ефикасности на локалном нивоу и изворима финасирања.
Учесници панел дискусија разговарали су о потенцијалним и доступним ресурсима широм Босне и Херцеговине који су погодни за развој пројеката из области енергетске ефикасности и обновљивих извора енергије, те о отварању нових инвестицијских могућности овог сектора, и промоцији актуелних и имплементираних пројеката локалних заједница.
На Конференцији је закључено да је у Босни и Херцеговини у посљедње вријеме дошло до напретка када је ријеч о имплементацији енергентске ефикасности, с обзиром да се закони и прописи који регулишу ову област налазе у процесу израде и усвајања, те да се развијају ентитетски и локални планови и инструменти за њихово спровођење.