Конференција под називом Connecting Academics and UN Practicioners - A Unique Encounter at the UN Office at Vienna (Међусобно повезивање стручњака из академских кругова и практичног дјеловања УН-а), одржана је у средишту Уједињених нација у Бечу од 28. фебруара до 01. марта, а њој су присуствовали и представници Фонда за заштиту животне средине Републике Српске, Наташа Савковић и Дајана Келечевић.
Организатори Конференције су били Академски савјет УН-а (ACUNS) и Образовна асоцијација УН-а (UNSA) у сарадњи са Информационим сервисом УН-а Беч, Академским форумом Аустрија, Аустријским институтом за међународне односе, UNA - Мађарска, UNA - Србија, UNA - Словенија и многи други.
Oд 28. фебруара до 1. марта, виши службеници УН-а састали су се са стручњацима из академских кругова из Централне и Југоисточне Европе да би размијенили своја досадашња искуства кроз истраживања, излагања, презентације, приручнике и филмове.
На конференцији је поновљено да климатске промјене представљају један од најважнијих глобалних проблема нашег времена. Тај проблем какрактеришу разноликост заинтересованих учесника и изазова повезаних са ублажавањем посљедица климатских промјена. Рјешавање тог проблема, стога, захтијева неопходну базу знања, (на енглеском језику knowledge base) између власти и академске заједнице, као и цивилног друштва, пословног сектора и других.
Очигледно је да се глобални изазов као што је промјена климе ефикасно може ријешити само координацијом и сарадњом међу релевантним актерима. Систем Уједињених нација (UNFCC, UNEP) пружа централни институционални оквир за глобално управљање климатским промјенама и зато је важно да се ради на јачању и побољшању функционисања система УН-ових капацитета широм свијета.
У исто вријеме, УН-ове организације као што су UNESCO, UNITAR, UNDP и друге, играју важну улогу у посредовању и пружању образовања о климатским промјенама.
Систем УН-а представља својеврстан светионик за подизање свијести о климатским промјенама у цивилном друштву, а постоји и потреба за стратешким приступом партнерствима у овој области.
Земље у Југоисточној Европи суочавају се са сличним изазовима климатских промјена. С једне стране, неки стручњаци предвиђају озбиљан утицај климатских промjена у Jугоисточној Европи, али са друге стране, земље Jугоисточне Европе имају и неку врсту повољне прилике, јер њихови друштвено-економски системи и руководеће структуре тренутно пролазе кроз реформе и модернизацију у контексту процеса европских интеграција, те постоји шанса да се на вријеме прилагоде климатским промјенама.
Више информација о конференцији може се пронаћи на интернет страници: http://www.unstudies.org/content/conference-connecting-academics-and-practitioners-vienna