У Дубровнику, Република Хрватска, од 06.04-09.04.2011. године одржана је међународна конференција „Energy Menagement in Cultural Heritage“ у организацији UNDP-a Хрватске, а под покровитељством више националних и интернационалних организација.
Дводневни програм конференције понудио je опсежан преглед активности потребних за управљање енергијом у старим градским језграма и заштићеним објектима попут енергетских прегледа којима се може установити тачно стање грађевине и конкретних мјера за повећање енергетске ефикасности, побољшање законодавства и модела финансирања. Такође, у оквиру конференције представљене су врхунске технологије, производи и услуге те системи за управљање енергијом, као и предузећа која нуде потребне производе и системе, те имају искуства у њиховој примјени.
Главни циљеви Kонференције су били:
- промоција и примјена највиших стандарда из области енергетских инфраструктура на повећање енергетске ефикасности објеката културно–историјског насљеђа,
- повезивање концепта енергетске ефикасности и очувања животне средине са заштитом културно–историјског насљеђа,
- информисање о новим материјалима у области заштите културно–историјског насљеђа узимајући у обзир одрживи развој и уштеду енергије,
- повећање свијести о савременим начинима заштите и рестаурације културно-историјског насљеђа,
- промоција заштите културно–историјског насљеђа, и енергетске ефикасности као ресурса економског развоја.
Фонд за заштиту животне средине Републике Српске на Конференцији су представљали Синиша Цвјић и Тијана Гламочић, који су заједно са Милованом Котуром (Машински факултет Бањалука), написали рад „Facsimile Reconstruction of Villa Bozic with the Application of Energy Efficiency Measures“. У раду је описана студија случаја реконструкције порушеног културно–историјског објекта Виле Божић у Бањалуци, приликом чега је анализирана примјена мјера енергетске ефикасности.
Слика 1: Представник Фонда, Синиша Цвијић, учесницима презентује рад
Конференцији је присуствовало више од 300 учесника из 22 земље широм свијета, те су разматране теме које дају преглед потребних активности за боље управљање енергијом у историјским језгрима градова и објектима културно-историјског насљеђа.
Учесници конференције су имали прилику са се упознају са тренутним стањем примјене мјера енергетске ефикасности на споменицима културно-историјског насљеђа и институционалним оквиром спровођења истих у свијету, а посебно у земљама средње и југоисточне Европе.
Слика 2: Представници Града Бањалука, Љубица Милановић и Алвира Вујиновић, са представницима Фонда, Синишом Цвијићем и Тијаном Гламочић (с лијева на десно)
Скуп је отворила Кори Удовички, помоћник Генералног секретара Уједињених нација и директорица развојног програма Ујединјених нација за развој (UNDP). Отварању конференције је присуствовао већи број експерата и угледних личности из друштвеног и политичког живота Хрватске, Италије и Њемачке.
Конференцију је пратио низ друштвених догађања на историјским локацијама старог града Дубровника, а скуп је завршен симболичним обиласком старих градских зидина.
У оквиру 10 панелних дискусија учесници су тематски расправљали о могућностима активне примјене уштеде енергије у објектима и зонама културно-историјског насљеђа. Преме закључцима панел, не чинити ништа би била неприхватљива опција, те да треба радити на образовању људи и промјенама навика које би довеле до смањења енергетске потрошње чиме је могуће постићи уштеду од 10 посто без било каквих улагања.
Највећи значај конференције се огледа у прожимању два до сада неповезана императива саверменог друштва, а то су заштита културно-историјског насљеђа прошлости и рационално кориштење енергетских ресурса.