У Добоју је 31. Јула 2014. Године у просторијама Америчког културног центра у Добоју одржан је семинар на тему односа екологије и економије у организацији Америчког културног центра Добој и Фонда за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске. Предавачи на семинару били су Проф. др. Душко Вејиновић, Доц. др. Синиша Симић и Свјетлана Милутиновић дипл. ец.
Присутнима се обратио директор Фонда за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске Срђан Тодоровић поручивши да на стручним основама и стандардима треба остварити баланс између привредног и урбаног развоја да би се предуприједили ризици од поплава и других климатских поремећаја. Тодоровић је рекао да је потребна континуирана едукација доносилаца одлука на републичком и локалном нивоу када је ријеч о утврђивању праваца урбаног развоја. "Намјера је да се максимално смањи ризик штетних утицаја климатских промјена узрокованих привредним развојем, чије смо посљедице у Републици Српској видјели током мајских поплава", рекао је Тодоровић у Добоју, по окончању дводневног семинара о односу економије и заштите животне средине. Он је навео да су циљана група семинара професори, студенти, ученици основних и средњих школа, који би уз усвојена знања чули и мишљење академске заједнице у ком правцу треба да иде однос економије и екологије.
Садржај и тежиште самог семинара стављено је на економију која на посредан и непосредан начин има интеракције са свим сферама друшвеног живота. Посебан сегмент сагледавања је како глобална економија утиче на животно окружење, односно који су то показатељи који нам указују да изразита тежња за профитом може проузроковати негативне тенденције на пољу човјекове околине.
Наведени су неки од главних проблема еколошке кризе:
- загађење животне средине испољава се на различите начине и постоје многи облици овог испољавања (опасне супстанце, отровне падавине и др.);
- промјена климе на планети узрокована је човјековом дјелатношћу. Дошло је до прегријавања планете што представља велику опасност за човјеков живот.
- озонске рупе и уништавање озонског омотача
- недостатак хране као глобални проблем ове планете.
Интерактивни дио семинара имао је за сврху да се дају мишљења И одговори на бројне теорије као што су антропоцентрична теорија, која у фокус ставља човјека у центар свијета и све што му је доступно на планети може да користи; економско-ресурсна теорија, која заштиту природне околине разматра са економско становишта узимајући у обзир заштиту природних извора са гледишта економске оправданости и сагледава потребе будућих генерација; теорија о екоцентричној заштити околине, која природу детерминише као „вриједност за себе“ и њену заштиту као право природе да буде штићена и да има „право на егзистенцију“ као И савремена теорија о заштити природне околине, која разматра трипаритет између екологије, економије и социологије и покушава изнаћи оптимална рјешења за одрживи развој човјечанства.
Завршну ријеч дао је Небојша Лукић из сектора финансија Фонда за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске дајући објашњавајући заинтересованим улогу Фонда у Републици Српској са аспекта учешћа у будућим програмима енергетске ефикасности, као И односу И сарадњи између сличних институција у региону.
Директор Америчког кутка у Добоју Синиша Симић рекао је да је семинар, на коме су, између осталих, учествовали професор Душко Вејновић и доцент доктор Слободан Симић, производ заједничког пројекта Фонда за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Српске и Америчког културног центра.