У уторак, 16. септембра обиљежава се Међународни дан заштите озонског омотача, као подсјећање на дан када је 1987. године отворен за потписивање Монтреалски протокол о супстанцама које оштећују озонски омотач.
Озон је гас сачињен од три атома кисеоника и врло је риједак у атмосфери. Углавном се налази у стратосфери на висини од 10 до 50 километара изнад Земљине површине у концентрацији гдје на десет милиона молекула долазе само три молекула озона. У атмосфери озон настаје углавном под дејством Сунчеве ултраљубичасте свјетлости и при атмосферским електричним пражњењима.
Озонски омотач штити сав живи свијет на нашој планети од штетних ултравиолетних (UV-B и UV-C) сунчевих зрачења. Његово оштећење доприноси већој појави рака коже, катаракте, оштећењу људског имуног система, промјени климе и поремећају глобалног екосистема.
Седамдесетих година прошлог вијека научници су утврдили да супстанце које су по свом хемијском саставу халогени угљоводоници, а чији је комерцијални назив фреони, оштећују озонски омотач. Тих година су скоро сви фрижидери, клима-уређаји, разни спрејеви, апарати за гашење пожара и други уређаји користили фреоне у свом раду. Захваљујући удруженом раду Међународне заједнице, којом су руководиле Уједињене нације, а на основу Монтреалског споразума, стање је знатно поправљено.
Монтреалски протокол данас има 197 земаља потписница укључујући све земље чланице УН и Европску Унију, а поред универзалне ратификације, овај протокол има двије важне специфичности. Прва је принцип „заједничке, али диференциране одговорности“, по којем све земље имају обавезу смањења потрошње супстанци које оштећују озонски омотач, с тим да се земљама у развоју остављају дужи рокови да та смањења постигну. Друга специфичност је његов унутрашњи финансијски механизам, Мултилатерални фонд, који се формира из финансијских прилога развијених земаља. Средства прикупљена у том фонду користе се за реализацију пројеката у земљама у развоју, који доприносе смањењу потрошње ових супстанци у различитим секторима у којима се користе.
Босна и Херцеговина је ратификовала Бечку конвенцију о заштити озонског омотача по основи преузимања – сукцесије међународних обавеза („Сл. лист СФРЈ МУ“, бр. 16/90 и „Сл. лист РБиХ“ бр. 13/94) и Монтреалски протокол о супстанцама које оштећују озонски омотач сукцесијом („Сл. лист СФРЈ МУ“ бр. 16/90, Сл. лист РБиХ бр. 13/94).
Амандмани на Монтреалски протокол, усвојени у Лондону (1990), Копенхагену (1992), Монтреалу (1997) које је Босна и Херцеговина ратификовала 2003. године („Службени гласник БиХ“, Међународни уговори, бр. 8/03).
Под мотом „Мисија се наставља“ у свијету се данас обиљежава Међународни дан заштите озонског омотача. Према истраживању научника ширење озонске рупе се зауставља а опоравак се очекује до 2050. године.