Kонференција међународног научно-истраживачког пројекта BrownInfo – Методолошки оквир за успостављање базе података запуштених и неискоришћених простора (BrownInfo - Methodological framework for brownfield database development) је одржана, 6 и 7. новембра, у згради Владе Републике Српске.
Ријеч је о пројекту којим је руководио Архитектонско-грађевински факултет Универзитета у Бањој Луци у сарадњи са партнерима из 12 европских земаља. Пројекат је суфинансирало Министарство за науку и технологију и Њемачко друштво за међународну сарадњу – GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit), а поджан је од Министарства за просторно уређење, грађевинарство и екологију, Фонда за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске, Привредне коморе Републике Српске, Републичке агенције за развој малих и средњих предузећа, Градске развојне агенције Бања Лука, Општина Мркоњић Град и Теслић.
Институције учеснице пројекта долазе из различитих домена професионалног дјеловања. Ријеч је о факултетима, научно-истраживачким институтима, стручним институцијама, локалним развојним агенцијама, одјељенима локалних самоуправа, те различитим актерима из привредног сектора. Међу институцијама учесницама издвајају се: Институт за одрживи урбани развој Чешке (IURS – Institut pro udržitelný rozvoj sídel, Праг), као институција која је лидер у области браунфилд регенерације и Урбанистички завод Републике Словеније, које су пројекат подржавали током цијелог процеса његове реализације. Међу академским инстиуцијама истакнуто мјесто заузима Архитектонски факултет Универзитета у Београду, чији је научни кадар у великој мјери доприњео реализацији свих активности пројекта.
BrownInfo пројекат сагледава изазове запуштених и неискоришћених урбаних простора, који су у међународном стручном домену названи brownfields. Вреднујући ове просторе који су претходно развијени и изграђени, али су због различитих узрока постали напуштени и нису ефикасно искориштени, нуде се могућа рјешења. На територији Републике Српске то су најчешће некадашњи индустријски комплекси и бивше војне касарне.
Кључни резултати који су представљени на дводневној завршној конференцији међународног научно-истраживачког пројекта BrownInfo су:
- Интегрална методологија за успостављање информационе базе браунфилд локација – BrownInfo;
- BrownInfo софтверски пакет – специфично прилагођен BrownInfo методологији, који омогућава креирање интерактивних база података браунфилд локација;
- Научна монографија, која на структуиран начин презентује резултате теоријских и примијењених истраживања пројекта у форми оригиналних научних, прегледних радова;
- Приручник, намијењен свим актерима који директно или индиректно учествују у процесу планирања и уређења простора, односно урбане регенерације запуштених и неискоришћених простора, који нуди конкретне смјернице за примјену развијане методологије. Кључне циљне групе су: локалне административне службе за урбанизам и планирање простора, развојне агенције, катастар - геодетска управа, планерске институције;
- Пилот пројекат информационе базе Пословне зоне Бања Лука – бившег индустријског комплекса Инцел;
Предложена методологија за успостављање интерактивне базе браунфилд локација директно је примјењива у изградњи урбане инфраструктуре, пружању услуга и доприноси ефикаснијем управљању просторним развојем, рационалнијем планирању и успјешнијем праћењу промјена у простору. Развијени алати служе као основа за квалитетну ивентаризацију просторних ресурса општина и градова. Базе података које настану као резултат примјене предложене методологије учиниће браунфилд локације видљивим и омогућиће ефикасније управљање овим просторним ресурсима. Крајњи циљ свих активности јесте поновно активирање браунфилд локација и стављање у функцију развоја.
За више информација о BrownInfo конференцији можете посјетити веб портал пројекта.