Пројекат ”Развој капацитета за интеграцију глобалних обавеза из области заштите животне средине у државне политике и развој процеса доношења одлука“, имплементира се у Босни и Херцеговини од стране Програма Уједињених народа за животну средину (УНЕП), као једне од имплементационих агенција Global Environment Facility (ГЕФ), од новембра 2014. године. Пројектом је накнадно предвиђено успостављање нове компоненте под називом „Унапређење техничких капацитета хидро-метеоролошких завода за правовремено одговарање на пријетње природним непогодама и смањење ризика од природних непогода“, а која се односи на оснаживање сектора хидрологије у Републици Српској и Босни и Херцеговини.
У оквиру ове компоненте Фонд за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске је обезбиједио контрибуцију за набавку опреме Хидрометеоролошком заводу Републике Српске у износу од 100.000,00 КМ, а што је одобрено Одлуком Владе Републике Српске. Уговор о заједничком суфинансирању пројекта потписали су директор Фонда, господин Срђан Тодоровић и директор и Регионални представник УНЕП-а за Европу, господин Јан Дусик.
Укупна вриједност пројекта је 2.115.870,00 USD, укључујући и 100.000,00 КМ средства Фонда. Вриједност ГЕФ-овог гранта за пројекат износи 1.438.000,00 USD, док је остатак директно и индиректно суфинансирање од стране институција у земљи и УНЕП-а.
Предвиђене пројектне активности средствима Фонда подразумијеваће набавку мјерних станица и друге недостајуће опреме у циљу побољшања техничких услова за рад Хидрометеоролошког завода РС. Потом обиласке терена на критичним сливовима ради предлагања побољшања, трансфер технологије и знања који се тичу хидролошке праксе заштите од поплава као и обуку кадрова и размјену искустава у смислу оснаживања цјелокупног хидролошког сектора БиХ кроз јачање оба хидрометеоролошка завода у БиХ.
По завршетку пројекта очекује се побољшана спремност хидрометеоролошких завода у БиХ на адекватно реаговање у ванредним ситуацијама, као и побољшање међусобне сарадње завода по питању превенције од поплава.
Потреба за новом компонентом пројекта произашла је из великих и учесталих поплава и попратних штета нанесених животним заједницама приликом којих су постали евидентни недостаци стручних капацитета и техничке припремљености на природне катастрофе. Циљна група током имплементације пројекта су експерти два ентитетска хидрометеоролошка завода у области хидрологије и крајњи корисници хидролошких података у надлежним институцијама.
Рок за реализацију пројекта је 36 мјесеци, почев од новембра 2014. године. Пројекат има за циљ да унаприједи систем прикупљања података и извјештавања о животној средини у БиХ према три Рио конвенције - Оквирне конвенције УН о климатским промјенама - UNFCCC, Конвенције о биолошкој разноликости УН - UNCBD и Конвенције УН за борбу против дезертификације- UNCCD. Такође, циљ пројекта је формирање основног сета индикатора за три Рио конвенције у транспарентан систем извјештавања и проток података о животној средини, који ће бити доступан свим институцијама, организацијама и широј јавности.