Представници Фонда присуствовали су свечаној манифестацији која се одржала поводом 22. марта – Свјетског дана вода и 23. марта – Свјетског метеоролошког дана. Манифестација поводом ових значајних датума одржана је 18. марта, у амфитеатру Природно-математичког факултета Универзитета у Бањалуци.
Директор Фонда за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске Срђан Тодоровић је поручио да је човјек пресудан фактор у загађивању, али и заштити воде и животне средине. Кључ адекватне заштите вода у промјени начина понашања човјека, те његовог става и одговорности према животној средини и цјелокупном природном благу. Фонд заједно са Министарством за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске, Природно-математичким факултетом, Републичким хидрометеоролошким заводом и другим релевантним домаћим и страним институцијама ради на низу пројеката у циљу заштите вода.
Један од значајнијих пројеката је „Интегрисање климатских промјена у смањење ризика од поплава у сливу Врбаса“, чијом имплементацијом прве фазе Републички хидрометеоролошки завод РС направио значајан искорак у свом раду у смислу побољшања метеоролошког и хидролошког мониторинга. Завршена је инсталација и пуштање у рад система од 28 аутоматских мјерних станица у сливу ријеке Врбас од којих се на територији Републике Српске налази 6 хидролошких, 10 падавинских и једна комплетна метеоролошка станица. Наставак пројекта се односи на развој хидролошког и хидрауличног модела слива ријеке Врбас који ће бити дио система прогнозе поплава и система раног упозоравања у сливу ријеке Саве.
Други пројекат о којем смо имали прилику да чујемо је „Развој капацитета за интеграцију глобалних обавеза из области животне средине у политике и одлучивање о развоју“, у склопу којег је постављена нова станица за квалитет ваздуха у Приједору и сервисирана и поново пуштена у рад постојећа станица за квалитет ваздуха у Бањалуци. Корисници пројекта су Министарство вањске трговине и економских односа, Министарство околиша и туризма ФБиХ, Министарство просторног уређења, грађевинарства и екологије РС, Фонд за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске, Фонд за заштиту околиша ФБиХ, Федерални хидрометеоролошки завод и Републички хидрометеоролошки завод РС.
Помоћник директора за метеорологију Хидрометеоролошког завода Републике Српске Игор Ковачић рекао је да Завод имплементира пројекте који су у вези са заштитом и побољшањем хидрологије, метеорологије и сеизмологије. У оквиру хидрологије, значајна су три пројекта – за ријеке Врбас, Босну и Дрину, а након њихове реализације биће омогућен бољи мониторинг ријека и боља прогноза поплава.
Директор Хидро-метеоролошког завода Србије Југослав Николић оцијенио је да је сарадња на регионалном и глобалном нивоу у области метеорологије од изузетног значаја јер ријечни токови не познају границе.
Директор Хидрометеоролошког завода ФБиХ Алмир Биједић додао је да се у наредном временском периоду очекују екстремније временске прилике, као што су поплаве, сушни периоди, обилније кише и олујни вјетрови. Упозорио је да ће све то утицати на привреду цијеле регије, те да се временским промјенама треба прилагодити и ојачати отпорност на посљедице. Против климатских промјена се не можемо борити, али се можемо припремати и смањити њихову штетност.
Присутни су имали прилику послушати сљедеће презентације:
- Презентација „Заштита вода и заштита од вода“ – проф. др Чедомир Црногорац
- Презентација пројекта „Интегрисање климатских промјена у смањење ризика од поплава у сливу Врбаса“ – Дарко Боројевић
- Презентација пројекта „CARPATCLIM“ – Игор Ковачић
- Презентација „Активности Фонда за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске“ – Зоран Лукач
- Презентација пројекта „Развој капацитета за интеграцију глобалних обавеза из области животне средине у политике и одлучивање о развоју“ – Ранка Радић
- Презентација пројекта „Alparray“ – Весна Шипка