Партнери на пројекту “CIRCLE”, Град Лакташи и Фонд за Заштиту Животне Средине и Енергетску Ефикасност Републике Српске су организовали „CIRCLab“ камп у склопу кога је организована конференција и студијска посјета.
у Бањалуци је 27.10.2022. године у сарадњи са Природно-математичким Факултетом организована Kонференција на тему „Валоризација секундарних органских и неорганских сировина као пут до циркуларније економије“. На конференцији су представљени активности и резултати пројекта “CIRCLE”, концепт циркуларне економије, резултати истраживања младих истраживача на тему рециклаже е-отпада и потенцијала искориштавања вуне као сировине, као и најбоље праксе у области управљања органским отпадом. Учесници конференције су имали прилику да размјене своја знања и искуства. У склопу „CIRCLab“ кампа је организована и студијска посјета у току које су учесници обишли рибњак предузећа Тропик у Рибнику као примјер добре праксе, те стекли знања о процесу узгоја пастрмке у питкој води. У Рибнику су учесници посјетили и средњу школу „Лазар Ђукић“ гдје је средњошколцима представљен пројекат као и фабрику предузећа Тропик у Kлашнику гдје су научили о модерним технологијама прераде и паковања рибе. Сви процеси обављају се уз примјену стандарда сигурности хране ИФС-а и ХАЦЦП-а, а сви производи подлијежу сталним анализама и мјерењима код надлежних установа. У току „CIRCLab“ кампа учесници су стекли нова знања и искуства о управљању отпадом, значају и могућностима примјене принципа и иновативних модела циркуларне економије. Учесници „CIRCLab“ кампа су студенти Природно-математичког Факултета, наставно особље и партнери пројекта “CIRCLE”.
Пројекат “CIRCLE”- Иновације и тестирање одрживих рјешења циркуларне економије у јадранском подручју (Circular Innovation and Resilient City Labs in the Adrion Region) има за циљ повећање и ширење знања о практичним могућностима примјене принципа циркуларне економије кроз приступ сарадње и укључивање иновативних произвођача, пословних субјеката, административних институција, као и цивилних организација у урбаном подручју, гђе је највећа количина отпада који се генерише али и мјесто гђе се могу примијенити иновативни модели.
Пројекат је подржан од стране „INTERREG ADRION“ Програма финансираног у оквиру Европског регионалног развојног фонда и “IPA II” средстава.