Мара Бојић, виши стручни сарадник за праћење реализације пројеката у Фонду за заштиту животне средине Републике Српске, боравила је у Штокхолму (Шведска) од 06. до 24. септембра 2010. године у оквиру тренинг програма „Local Environmental Management in Urban Areas“ који је финансирала SIDA (Шведска међународна агенција за развој) а имплементација истог повјерена је двјема консултантским кућама у Шведској SIPU и SWECO.
Програм је окупио 25 учесника из 9 земаља а основни циљ је да се кандидати детаљније упознају са системом заштите животне средине у Шведској са посебним акцентом на управљање отпадом и на основу позитивних примјера разраде предложени приједлог пројекта који су доставили уз пријавни образац.
Учесници из Босне и Херцеговине: Мара Бојић, Саша Дринић и Алма Топић (с лијева на десно)
Учесници овог програма имали су прилику да посјете Шведску агенцију за заштиту животне средине чија је визија “A good environment for human beings and all other living things“, општину Nacka као и рециклажни центар у истој, организацију REPA која брине о обавезама и одговорности произвођача амбалажног отпада, депонију Hogbytorp која сакупља и рециклира отпад са одређеног подручја града Штокхолма и др.
Промоција употребе бицикла у општини Nacka
Рециклажни центар у општини Nacka
Производи од рециклираног стакла
Предавање о управљању отпадом у Шведској одржала је Ingrid Hastad. Она је истакла да је успостављање система управљања отпадом један дуг процес који захтијева много рада и сарадње између институција међусобно, као и истих са грађанима. Пластичне и стаклене флаше и лименке у Шведској су укључене у систем депозита док се остала амбалажа одвојено сакупља и рециклира. Произвођачи амбалажног отпада плаћају порез на своје производе организацији REPA која је и настала организовањем самих произвођача и коју они финансирају док она од тог новца купује контејнере за одвојено прикупљање, поставља исте у острва и тражи купце за искоришћену амбалажу како би се обезбиједио поврат новца. Уколико је поврат новца по основу рециклаже већи у организацију, такса коју плаћају произвођачи је мања односно током једне календарске године она варира.
Пластичне флаше, стаклене флаше и лименке су укључене у депозитни систем. У сваком већем маркету налазе се машине у које се убацује ова амбалажа, оне аутоматски региструју број флаша које су враћене и множи их са цијеном поврата. Притиском на зелено дугме, излази бон на коме се налази износ новца за поврат који грађани могу утрошити у истој самопослузи или замијенити за готовину. Уколико новац који су добили за поврат желе донирати црвеном крсту, исто могу учинити притиском на жуто дугме.
Депозитни систем поврата пластичних и стаклених флаша и лименки
Отпад који се не може рециклирати, спаљује се у посебним, еколошки прихватљивим спалионицама (инсинераторима) док само 4% отпада завршава на депонијама.
Организована је и посјета општини Hammarby као примјеру најбољег еколошког рјешења у Штокхолму.
Соларни панели и травнати кровови у општини Hammarby
Регионални скуп који је планиран за март 2011. године одржат ће се у Босни и Херцеговини а Фонд за заштиту животне средине Републике Српске учествоваће у организацији истог.